67708

Auta meitä auttamaan. Lahjoita

Puuro ja Limppu

Limppu

Limppu on ujohko, mutta kovin utelias oranssi poikakissa joka ajan myötä ja uuteen ympäristöönsä tutustuttuaan reipastuu hurjasti! Limpulla on herpes-epäily, ja tämä aiheuttaakin ajoittain oirehdintaa. Kissan herpesvirus on kissojen yleisin silmätulehdusoireiden syy, ja se aiheuttaa myös ylempien hengitysteiden tulehduksia. Tämä on syytä huomioida, mikäli miettii ihanan Limpun adoptoimista. Nyt silmä on kuitenkin siisti ja rauhallinen.

Limppu on todella fiksu ja ratkoo nopeasti aktivointipelejä raksujen toivossa. Limppu seuraa usein perässä huoneesta toiseen, vaikka pitääkin useimmiten pientä turvaväliä. Pariin otteeseen on antanut silittää, mutta poika on hitaasti lämpeävää sorttia. Turvan tunnetta tuo Puuro-kissa, ja usein heidät löytääkin yhdessä päiväunilta tai toistensa turkkia pestessä. Limppu ja Puuro adoptoidaankin yhdessä, sen verran vahva kiintymyssuhde heillä on.

Ruoka on maittanut Limpulle erinomaisesti! Ensikodissa on annettu laadukasta märkäruokaa ja herkkuna/aktivaationa kuivaa. Herkuista tämä poika tykkää myös kovasti, Limpulla on ollut ylipainoa ensikotiin tullessa, mutta nyt paino on laskenut normaalille tasolle. Vessa-asiat onnistuvat nätisti. Käytössä on ollut avohiekkalaatikko, jatkossa hyvä pohtia kannellisen hiekkiksen käyttöä, sillä Limppu ”sutii” hiekan kanssa vähän kaikkialle. Limppu tykkää leikkiä huiskaleluilla ja on vähän myös ensikodissa päässyt pallojen heittelyn ja jahtauksen makuun. Aktivointi ja oikein suhteutetut ruoka-annokset ovat tärkeitä Limpun painon kurissa pidossa.

Puuro

Puuro on todella kaunis ja pötköttelijä-luonteinen kilpparityttö, joka rakastaa lämpimiä paikkoja. Ensikotiin saapuessa Puuro oli arahko ja usein neiti löytyikin milloin mistäkin piilopaikasta. Nyt kuukauden ensikodissa olon jälkeen Puuro on rentoutunut enemmän ja neitiä näkeekin useammin tutkailemassa laajemmin ympäristöään. Ihmisen lähellä oloa vielä epäröi, vaikkakin välillä on aivan liian uninen, että tajuaisi. Kättä haistelee muttei vielä ole antanut koskettaa.

Turvan tunnetta tuo Limppu-kissa, ja usein heidät löytääkin yhdessä päiväunilta tai toistensa turkkia pestessä. Limppu ja Puuro adoptoidaan yhdessä. Puurolle maittanut ruoka pääasiassa hyvin. Puurolla on ollut jonkun verran ylipainoa ensikotiin tullessa, joten erityisesti kuivaruuan ja herkkujen määrää pitää tarkkailla. Vessa-asiat sujuvat erittäin hienosti ja elegantisti! Puuro on innostunut leikkimään ensikodissa ja erityisesti huiskalelu saa hänet innostumaan niin, että hypitään ja kieritään ihan ihmisen vieressäkin! Puuro tykkää myös seurata ulkomaailman menoa ikkunasta ja parvekkeelta.

Olisiko sinulla tarjota tälle kaksikolle oma koti? Jos kiinnostuit kissoista, ota rohkeasti yhteyttä lähettämällä hakemus. Vastaamme mielellämme kysymyksiin, ja kissoja pääsee myös tapaamaan ensikotiin sovitusti. Vastaathan hakemuksessasi kattavasti ainakin näihin kysymyksiin:

  • Kissa on pitkäaikainen kumppani (jopa 20 vuotta). Oletko varautunut myös taloudellisesti kissan säännöllisiin terveystarkastuksiin sen loppuelämän ajaksi?
  • Kun reissaat tai sairastat, lyhyt- tai pitkäaikaisesti, onko kissalle hoitaja mietittynä?
  • Järjestyykö kodista ikioma paikka, missä kissa saa nukkua ja olla omassa rauhassa?
  • Millainen perhe (ihmiset, toiset eläimet), koti ja elämänrytmi kissaa odottaisi luonanne?

 

Ilmoitusta päivitetty viimeksi 30.1.2026.

Ota yhteyttä

Muita kodinetsijöitä:

Auta meitä auttamaan

Ota kissa vain steriloituna tai kastroituna ja vastuullisesta lähteestä. Jokainen kissa ansaitsee hyvän ja turvallisen elämän. Ethän ota kesäkissaa, etkä hylkää kun kiinnostus lopahtaa. Ajattele kun sitoudut – kissat ovat pitkäikäinen hankinta. Uskalla rakastaa.